Kommun och demokrati

Besökare på marknad i Hällestad där Svenska flaggan syns (Fotograf: Jan Erik Petterson)Kommunen styrs av folkvalda politiker, som i allmänna val fått förtroendet att företräda kommuninvånarnas intressen.

Förenklat kan man säga att kommunen har en politisk nivå, där de folkvalda fattar beslut i alla större frågor. På en förvaltande nivå arbetar tjänstemän för att göra verklighet av de politiska besluten.

Här kan du läsa om hur Finspång styrs, vilka som sitter i kommunfullmäktige, hur dina skattepengar används med mera.

Nyheter

22 februari 2012 kl. 06:00

Kommunfullmäktige sammanträder 29 februari

Berit Martinsson (S)Onsdagen den 29 februari klockan 16.00 sammanträder kommunfullmäktige i Sessionssalen i kommunhuset på Bergslagsvägen 13-15.

Läs hela nyheten

20 februari 2012 kl. 11:04

Finspångs befolkning ökade under 2011

Kvinna med barn på ryggen (Fotograf: Jan Erik Petterson)Befolkningen fortsätter att öka i Finspång och vi blir fler och fler Finspångare. Under 2011 ökade Finspångs befolkning med 16 personer.

Läs hela nyheten

01 februari 2012 kl. 11:52

Säg vad du tycker om vår webbplats

Äldre man vid dator Foto:Camilla AxelssonFrån och med den 6 februari och en månad framåt undersöker Finspångs kommun vad du som besöker finspang.se tycker om webbplatsen.

Läs hela nyheten

Se fler nyheter »

Kontaktformulär

Förbockade fält måste fyllas i

Jag vill:
Vilken verksamhet gäller det?
Beskrivning av ärendet:

Jag vill ha svar via:
Personuppgifter:







FeedBackbutton image