Kontaktsida

Här hittar du kontaktuppgifter till skolans ledning, administration, elevhälsan samt information om vilka ämnen våra lärare undervisar i.

Faktureringsadress:

Finspångs kommun
ZF....(ZF-nr)
Box 5
612 21 Finspång

OBS! Alltid betalningsvillkor 30 dagar.
Viktigt att rätt alltid ZF-nummer alltid anges. Du får detta nummer av beställaren.

Finspångs kommun organisationsnr: 212000-0423

 

Besöksadresser

Bergska gymnasiet, Bildningen

Bergska gymnasiet, Bildningen

0122-855 31
bergska.gymnasiet@finspang.se

Finnvedsvägen 4 612 30 Finspång

Bergska gymnasiet, Bergska skolan

Bergska gymnasiet, Bergska skolan

0122-855 38
bergska.gymnasiet@finspang.se

Ekmans väg 12 612 36 Finspång

 

Ledning

Tangra Brussander

Tangra Brussander
Rektor (BA, EK, NA, SA, LÄ)
Bergska gymnasiet, Bildningen

0122-856 74
tangra.brussander@finspang.se

Elisabet Rehn

Elisabet Rehn
Rektor (IM, GYS)
Bergska gymnasiet, Bergska skolan

0122-855 58
elisabeth.rehn@finspang.se

 

Administration


Lina Martinsson

Lina Martinsson
Administratör
Bergska gymnasiet, Bergska skolan

0122-855 38
bergska.gymnasiet@finspang.se

Ekmansväg 12 , 612 36 Finspång

Marie Fransson

Marie Fransson
Administratör
Bergska gymnasiet, Bildningen

0122-855 31
marie.fransson@finspang.se

Finnvedsvägen 4, 612 30 Finspång

Lars Wallström

Lars Wallström
Mac-support
Bergska gymnasiet, Bildningen

072-​554 81 67
lars.wallstrom@finspang.se

Finnvedsvägen 4, 612 30 Finspång

AnneMarie Vind

AnneMarie Vind
Samordnare Introduktionsprogrammen (IM)
Bergska gymnasiet, Bergska skolan

072-505 95 44
annemarie.vind@finspang.se

Malin Fritiofsson

Malin Fritiofsson
Kommunikatör
Bergska gymnasiet

072-236 21 54
malin.fritiofsson@finspang.se

Finnvedsvägen 4, 612 30 Finspång

Sofia Arnell-Johansson

Sofia Arnell-Johansson
Samordnare Gymnasiesärkolan (GYS) Specialpedagog
Bergska gymnasiet, Bergska skolan

070-387 23 38
sofia.arnell-johansson@finspang.se

Ekmans väg 12, 612 36 Finspång

Elevhälsa

 

Therese Cumming

Therese Cumming
Kurator (BA, EK, NA, SA, LÄ)
Bergska gymnasiet, Bildningen

072-143 94 05
therese.cumming@finspang.se

Anna Axelsson

Anna Axelsson
Kurator (IM, GYS)
Bergska gymnasiet, Bergska skolan, Gymnasiesärskolan

0122-855 23
anna.axelsson@finspang.se

Johanna Hejdeström

Johanna Hejdeström
Skolsköterska
Bergska gymnasiet samt Grund- och gymnasiesärskolan

0122-852 15
johanna.hejdestrom@finspang.se

Camilla Wikman

Camilla Wikman
Studie- och yrkesvägledare
Bergska gymnasiet

070- 217 22 40
camilla.wikman@finspang.se

Finnvedsvägen 4, 612 30 Finspång

Ingrid Svensson

Ingrid Svensson
Speciallärare i matematik
Bergska gymnasiet

ingrid.svensson@finspang.se

Pirkko Lantz

Pirkko Lantz
Elevcoach
Bergska gymnasiet

pirkko.lantz@finspang.se

Michelle Svensson

Michelle Svensson
Specialpedagog
Bergska gymnasiet

072-576 32 55
michelle.svensson@finspang.se

Finnvedsvägen 4, 612 30 Finspång

Lärare på nationella gymnasieprogrammen

 

Karin Oskarsson

Karin Oskarsson
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

karin.oskarsson@finspang.se

Ämnen: engelska, tyska och geografi

Ann-Catherine Oweling

Ann-Catherine Oweling
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

ann-catherine.oweling@finspang.se

Ämnen: matematik och fysik

Pelle Sjöborg

Pelle Sjöborg
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

per.sjoborg@finspang.se

Ämnen: samhällskunskap och religion

Peter Edwinzon

Peter Edwinzon
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

peter.edwinzon@finspang.se

Ämnen: svenska och historia

Toya Byström

Toya Byström
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

viktoria.bystrom@finspang.se

Ämnen: svenska och svenska som andraspråk

Roger Mattsson

Roger Mattsson
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

roger.mattsson@finspang.se

Bygg- och anläggningsprogrammet

Malin Fritiofsson

Malin Fritiofsson
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

malin.fritiofsson@finspang.se

Ämnen: ekonomi

Helena Schölin

Helena Schölin
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

helena.scholin@finspang.se

Ämnen: biologi, kemi och naturkunskap

Lena Horkeby

Lena Horkeby
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

lena.horkeby@finspang.se

Ämnen: franska och svenska

Caroline Lindqvist

Caroline Lindqvist
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

Ämnen: ekonomi och juridik

Monica Vestin

Monica Vestin
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

monica.vestin@finspang.se

Ämnen: engelska och tyska

Annika Andrén

Annika Andrén
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

annika.andren@finspang.se

Ämnen: biologi och naturkunskap

Joakim Wenner

Joakim Wenner
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

joakim.wenner@finspang.se

Ämnen: idrott och hälsa och historia

Maarit Raninen

Maarit Raninen
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

maarit.alvarsson@finspang.se

Handels- och administrationsprogrammet

Andrea Santander Aguirre

Andrea Santander Aguirre
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

andrea.santander-aguirre@finspang.se

Ämnen: spanska

Annika Rumenius

Annika Rumenius
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

annika.rumenius@finspang.se

Ämnen: engelska, franska och religion

Anna Hellerstedt

Anna Hellerstedt
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

anna.hellerstedt@finspang.se

Barn- och fritidsprogrammet

Parisa Farzaneh

Parisa Farzaneh
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

parisa.farzaneh@finspang.se

Ämnen: matematik

Ari Mitrunen

Ari Mitrunen
Yrkeslärare
Bergska gymmnasiet, Bildningen

ari.mitrunen@finspang.se

VVS- och fastighetsprogrammet

Göran Rumenius

Göran Rumenius
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

goran.rumenius@finspang.se

Ämnen: filosofi, psykologi och samhällskunskap

Göran Linder

Göran Linder
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

goran.linder@finspang.se

Bygg- och anläggningsprogrammet

Lars Wallström

Lars Wallström
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

lars.wallstrom@finspang.se

Ämnen: programmering och mediekunskap

Göran Tengvall

Göran Tengvall
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

goran.tengvall@finspang.se

Fordon- och transportprogrammet och industritekniskaprogrammet

Ronny Hagberg

Ronny Hagberg
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

Bygg- och anläggningsprogrammet

Karin Zetterstedt

Karin Zetterstedt
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

karin.zetterstedt@finspang.se

Ämnen: samhällskunskap, religion

Bergslagsvägen 13-15, 612 80 Finspång

Jolene Rogbjer Sternson

Jolene Rogbjer Sternson
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

Ämnen: svenska, matematik