Kontaktsida

Här hittar du kontaktuppgifter till skolans ledning, administration, elevhälsan samt information om vilka ämnen våra lärare undervisar i.

 

Besöksadresser

Bergska gymnasiet, Bildningen

Bergska gymnasiet, Bildningen

0122-855 31
bergska.gymnasiet@finspang.se

Finnvedsvägen 4 612 30 Finspång

Bergska gymnasiet, Bergska skolan

Bergska gymnasiet, Bergska skolan

0122-855 38
bergska.gymnasiet@finspang.se

Ekmans väg 12 612 36 Finspång

 

Ledning

Tangra Brussander

Tangra Brussander
Rektor (EK, NA, SA, BF, HA)
Bergska gymnasiet, Bildningen

0122-856 74
tangra.brussander@finspang.se

Elisabet Rehn

Elisabet Rehn
Rektor (IM, GYS, BA)
Bergska gymnasiet, Bergska skolan

0122-855 58
elisabeth.rehn@finspang.se

 

Administration


Lina Martinsson

Lina Martinsson
Administratör
Bergska gymnasiet, Bergska skolan

0122-855 38
bergska.gymnasiet@finspang.se

Ekmansväg 12 , 612 36 Finspång

Elin Tilly

Elin Tilly
Administratör
Bergska gymnasiet, Bildningen

0122-855 31
elin.tilly@finspang.se

Finnvedsvägen 4, 612 30 Finspång

AnneMarie Vind

AnneMarie Vind
Samordnare Introduktionsprogrammen (IM)
Bergska gymnasiet, Bergska skolan

072-505 95 44
annemarie.vind@finspang.se

Malin Fritiofsson

Malin Fritiofsson
Kommunikatör
Bergska gymnasiet

072-236 21 54
malin.fritiofsson@finspang.se

Finnvedsvägen 4, 612 30 Finspång

Sofia Arnell-Johansson

Sofia Arnell-Johansson
Samordnare Gymnasiesärkolan (GYS) Specialpedagog
Bergska gymnasiet, Bergska skolan

070-387 23 38
sofia.arnell-johansson@finspang.se

Ekmans väg 12, 612 36 Finspång

Elevhälsa

 

Therese Cumming

Therese Cumming
Kurator (BA, EK, NA, SA, LÄ)
Bergska gymnasiet, Bildningen

072-143 94 05
therese.cumming@finspang.se

Anna Axelsson

Anna Axelsson
Kurator (IM, GYS)
Bergska gymnasiet, Bergska skolan, Gymnasiesärskolan

0122-855 23
anna.axelsson@finspang.se

Johanna Hejdeström

Johanna Hejdeström
Skolsköterska
Bergska gymnasiet samt träningsskolan - och gymnasiesärskolan. Medicinskt ledningsansvar inom sektor utbildning

0122-852 15
johanna.hejdestrom@finspang.se

Camilla Wikman

Camilla Wikman
Studie- och yrkesvägledare
Bergska gymnasiet

070- 217 22 40
camilla.wikman@finspang.se

Finnvedsvägen 4, 612 30 Finspång

Ingrid Svensson

Ingrid Svensson
Speciallärare i matematik
Bergska gymnasiet

ingrid.svensson@finspang.se

Pirkko Lantz

Pirkko Lantz
Elevcoach
Bergska gymnasiet

pirkko.lantz@finspang.se

Michelle Svensson

Michelle Svensson
Specialpedagog
Bergska gymnasiet

072-576 32 55
michelle.svensson@finspang.se

Finnvedsvägen 4, 612 30 Finspång

Lärare på nationella gymnasieprogrammen

 

Karin Oskarsson

Karin Oskarsson
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

karin.oskarsson@finspang.se

Ämnen: engelska, tyska och geografi

Ann-Catherine Oweling

Ann-Catherine Oweling
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

ann-catherine.oweling@finspang.se

Ämnen: matematik och fysik

Pelle Sjöborg

Pelle Sjöborg
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

per.sjoborg@finspang.se

Ämnen: samhällskunskap och religion

Maria Almeborn

Maria Almeborn
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

0122-850 00
maria.almeborn@finspang.se

Ämnen: ekonomi och juridik

Semi Bergström

Semi Bergström
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

semi.bergstrom@finspang.se

Ämnen: samhällskunskap, filosofi, religion

Malin Karlsson

Malin Karlsson
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

Barn- och fritidsprogrammet

Peter Edwinzon

Peter Edwinzon
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

peter.edwinzon@finspang.se

Ämnen: svenska och historia

Toya Byström

Toya Byström
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

viktoria.bystrom@finspang.se

Ämnen: svenska och svenska som andraspråk

Roger Mattsson

Roger Mattsson
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

roger.mattsson@finspang.se

Bygg- och anläggningsprogrammet

Malin Fritiofsson

Malin Fritiofsson
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

malin.fritiofsson@finspang.se

Ämnen: ekonomi

Helena Schölin

Helena Schölin
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

helena.scholin@finspang.se

Ämnen: biologi, kemi och naturkunskap

Monica Vestin

Monica Vestin
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

monica.vestin@finspang.se

Ämnen: engelska och tyska

Annika Andrén

Annika Andrén
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

annika.andren@finspang.se

Ämnen: biologi och naturkunskap

Joakim Wenner

Joakim Wenner
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

joakim.wenner@finspang.se

Ämnen: idrott och hälsa och historia

Maarit Raninen

Maarit Raninen
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

maarit.alvarsson@finspang.se

Handels- och administrationsprogrammet

Annika Rumenius

Annika Rumenius
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

annika.rumenius@finspang.se

Ämnen: engelska, franska och religion

Anna Hellerstedt

Anna Hellerstedt
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

anna.hellerstedt@finspang.se

Barn- och fritidsprogrammet

Jolene Rogbjer Sternson

Jolene Rogbjer Sternson
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

Ämnen: svenska, matematik

Ronny Hagberg

Ronny Hagberg
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

Bygg- och anläggningsprogrammet

Göran Tengvall

Göran Tengvall
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

goran.tengvall@finspang.se

Fordon- och transportprogrammet och industritekniskaprogrammet

Roger Hjalmarsson

Roger Hjalmarsson
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

roger.hjalmarsson@finspang.se

Ämnen: matematik och fysik

Karin Byfalk

Karin Byfalk
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

0122-850 00
karin.byfalk@finspang.se

Ämnen: Spanska

Göran Rumenius

Göran Rumenius
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

goran.rumenius@finspang.se

Ämnen: filosofi, psykologi och samhällskunskap

Göran Linder

Göran Linder
Yrkeslärare
Bergska gymnasiet, Bildningen

goran.linder@finspang.se

Bygg- och anläggningsprogrammet

Sebastian Brussander

Sebastian Brussander
Gymnasielärare
Bergska gymnasiet

sebastian.brussander@finspang.se

Idrott och hälsa, programmering

Faktureringsadress:

Finspångs kommun
ZF....(ZF-nr)
Box 5
612 21 Finspång

OBS! Alltid betalningsvillkor 30 dagar.
Viktigt att rätt alltid ZF-nummer alltid anges. Du får detta nummer av beställaren.

Finspångs kommun organisationsnr: 212000-0423