Språk/Language

Skolsköterskor

Elevhälsans medicinska insats är främst förebyggande och bidrar till utveckling av barn och ungdomars hälsa utifrån ett folkhälsoperspektiv.

Vi vänder oss till alla barn och ungdomar från förskoleklass till och med gymnasiet. I mån av tid erbjuder vi drop-in med lättare sjukvårdsåtgärder, men vi ersätter inte vårdcentralen..

Nedan kan du läsa om hälsobesöken för elever i olika årskurser.

Elevhälsans medicinska insatser EMI

Elevhälsans medicinska insats, EMI, arbetar för att:

    • I samverkan med elev, vårdnadshavare och personal ge eleven kunskap om goda levnadsvanor, och om faktorer som bidrar och bevarar god fysisk och psykisk hälsa.
    • erbjuda eleven hälsobesök och vaccinationer enligt nationellt program.
    • följa elevens utveckling och tidigt identifiera eventuella särskilda behov.
    • påverka samt arbeta för en god fysisk och psykosocial arbetsmiljö.
    • Bistå skolans personal med information vid medicinska frågor.

    Kontakt

    Bodil Lundin
    Gruppchef
    Centrala barn och elevhälsan

    0122-856 14
    bodil.lundin@finspang.se

    Bergslagsvägen 13-15, 612 80 Finspång

    Johanna Hejdeström
    Skolsköterska
    Bergska gymnasiet och Medicinskt ledningsansvar inom sektor utbildning

    0122-852 15, 070-314 65 87
    johanna.hejdestrom@finspang.se

    Marie Staf
    Skolsköterska
    Curt Nicolin gymnasiet

    0122-855 44
    Marie.staf@finspang.se

    Charlotte Eklund
    Skolsköterska
    Grosvadsskolan

    0122-856 56
    Charlotte.eklund@finspang.se

    Katarina Sjöberg
    Skolsköterska
    Storängsskolan

    0122-856 20
    Katarina.sjoberg@finspang.se

    Cecilia Baggman
    Skolsköterska
    Högalidskolan, Lotorps skola och Ljusfalls friskola

    0122-857 64
    cecilia.baggman@finspang.se

    Jolande Broeders
    Skolsköterska
    Viggestorpsskolan

    0122-853 48
    Jolande.broeders@finspang.se

    Annelie Fogelin
    Skolsköterska
    Svälthagsskolan, Björke skola, Hällestads skola och Grytgöls skola

    0122-857 31
    annelie.fogelin@finspang.se

    Reneé Höglund
    Skolsköterska
    Nyhemsskolan7-9, Grundsärskolan och Träningsskolan 

    0122-856 83
    renee.hoglund@finspang.se

    Oxhagsvägen 22, 612 32 Finspång

    Monica Thörnkvist
    Skolsköterska
    F-6 Nyhem, Rejmyre och Brenäs

    0122-856 02
    monica.thornqvist@finspang.se